İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant Nasıl Yapılır?

Herhangi bir sebepten dolayı diş kaybı yaşayan bireyler için uygulanan implant tedavisi, cerrahi bir operasyon gerektirir. Ortalama 30 dakika süren implant diş ameliyatı, toplamda 5 aşamadan oluşmaktadır.

Aşama 1: Hazırlık ve Anestezi

İlk olarak, lokal veya genel anestezi uygulanır. Hastanın konforu için yapılan anestezi sonrasında, implantın yerleştirileceği bölge temizlenir. Ve gerekirse çekilmesi gereken diş çekilir. İmplantın yerleştirileceği kemik bölgesini açmak için diş etine küçük bir kesik atılır. İmplant, diş kökü işlevi göreceği için özel bir matkap kullanılarak diş oyulur. Oluşan oyuk içine implant yerleştirilir ve vidalanır. Diş eti kesilen bölgeyle örtülür ve bölgeye 1-2 dikiş atılır.

Aşama 2: İmplantın Kemikle Bütünleşmesi

Çene kemiğine yerleştirilen implantın kemikle bir bütün olması için 2 ila 6 ay kadar bir süre beklenir. Bu önemli süreç, yapay dişin sağlam bir temel oluşturabilmesi için gereklidir. İmplant ameliyatının ikinci aşamasına geçilebilmesi için bu beklenen süre tamamlanmalıdır.

Aşama 3: Dayanak Yerleştirme ve İyileşme

Çene kemiğinin iyileşme süreci tamamlandığında, implant üzerine takılacak dayanak yerleştirmek için ek bir operasyon gerçekleştirilebilir. Bu operasyonda da anestezi uygulanır. İmplantı gözlemlemek amacıyla diş etine tekrar küçük bir kesik atılır. Dayanak, diş implantına takıldıktan sonra, implant tekrar diş etiyle örtülür ve bölgeye dikiş atılır. Bu işlemin tam anlamıyla iyileşebilmesi için 2 haftalık bir süre beklenmesi gerekmektedir.

Aşama 4: İmplant Tacının Hazırlanması

Arfa Dent tarafından gerçekleştirilen implant tedavisi sürecinin dördüncü aşamasında, diş etlerinin tamamen iyileşmesiyle birlikte yeni implant tacı hazırlanması için tekrar diş hekimine başvurulur. Bu aşamada, ağzın uygun hizalaması için Arfa Dent’e özgü bir kalıp alınır. Çene kemiğinin, implant tacının dayanıklılığına ulaşmadan önce yeni dişin yerleştirilmemesi esastır. Arfa Dent’in sunduğu çıkarılabilir veya sabit diş seçeneklerinden biri, hastanın tercihine göre belirlenir. Bu önemli kararın alınmasının ardından, implant ameliyatının detaylarına dair bilgi veren beşinci ve son aşamaya geçilir.

Aşama 5: İmplant Tacının Takılması

Son aşama, Arfa Dent tarafından üretilen yeni implant tacının takılmasıdır. Deneyimli Arfa Dent diş hekimi, hangi dişin değiştirildiğine bağlı olarak tacın şeklini ve ağza tam olarak oturup oturmadığını kontrol etmek amacıyla gerektiğinde bir prova yapabilir. Karar verildikten sonra, Arfa Dent implantının özel tasarımıyla üretilen yapay diş, titizlikle vidalanır veya yapıştırılır. İşlem tamamlandıktan sonra, diş etlerindeki potansiyel şişmeleri önlemek adına operasyon bölgesine bir Arfa Dent buz torbası yerleştirilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir