Diş İmplant Tedavisi Nedir

İmplant, eksik dişlerin yerine kullanılan çene veya kafatası kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen çoğunlukla vida şekline sahip titanyum ya da titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş köküdür. İmplant uygulaması çoğunlukla çene estetiğini sağlamak ve problemleri ortadan kaldırmak için uygulanır.

Diş İmplant Tedavisi Nedir

Hangi Durumlarda İmplant Tedavisine Başvurulur?

İmplant tedavisini kaybedilen diş köklerini yapay olarak yerine koymak gibi tanımlayabiliriz.
Diş eksikliği olan çoğu kişi estetik açıdan pek çok sorunla karşı karşıya kalmaktadır.
Bu sorunları gidermek adına implant tedavisine başvurabilirsiniz.

  • Diş kaybı
  • Eksik dişlerin çevresindeki sağlıklı dişlerin kesilip sabit protez yapılmasını istemediğimiz durumlarda
  • Çenelerde en sondaki dişlerin eksik olduğu durumlarda sabit bir protez (kuron veya köprü gibi) yapılamadığında,
  • Protez diş kullanımı tercih edilmediğinde implant diş tedavisine başvurabilirsiniz.

İmplant tedavisinde ilk olarak diş eksiklikleri giderilirken ardından dişlere estetik açıdan güzel bir görünüm kazandırmak hedeflenmektedir.

Diş İmplantı Kimlere Uygulananır?

  • 18 yaş ve üzerinde olan kişiler
  • Çene ve yüz gelişimini tamamlamış bireyler
  • Çene yapısı implanta uygun olan kişiler

İmplant Tedavisi İçin Uygun Aday mıyım?

Diş hekimlerimiz tarafından yapılan muayeneler sonrası uygun aday olup olmadığınız ortaya çıkar. Çünkü bazı kişilerde implant uygulaması gerçekleştirilememektedir. Bu kişiler;

  • Çok fazla sigara kullanan kişiler implant uygulaması için uygun değildir.
  • Herhangi bir hastalığınız ya da düzenli olarak kullandığınız ilaçlar var ise doktorunuza danışmalısınız. Doktorunuz onay sonrası tedaviye başlanır.

Diş İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Diş implantlarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan implant çeşidi, ‘vida’ şekline sahip olan implant çeşididir. Diş implantlarının çeşitleri yerleştirildikleri alan ve destek dokularına göre değişkenlik gösterir.

İmplant Çeşitleri

Subperiostal implantlar

İnce metalden yapılan subperiostal implant çeşidinde ilk olarak cerrahi kemik ortaya çıkar ve bu kemik üzerinden ölçü alınır. Kafes şeklinde olan bu implantlar, ince ve metal alaşımlı olmasıyla diğerlerine göre biraz farklılık gösterir.

İntramukozal insertler

İntramukozal inserter kemik boyu yetersiz hastalar için kullanılan cerrahi tedavi yöntemidir. Protezlerin retansiyonunu artırmak amacıyla kullanılan implant çeşididir.

Endosseöz (endostal) implantlar

Vida ve silindirik olarak üretilen endosseöz implantlar bir ya da birden fazla dişin olmadığı durumda başvurulur. Günümüzde en çok kullanılan implant türü olan endosseöz implantlar kendi içerisinde 3’e ayrılır. Bu implantlar; vida, silindirik ve blade implantlardır.

Transosseöz (Transmandibular) implantlar

Transmandibular implant olarak da bilinen transosseöz implantlar, tüm kemik boyunca uygulanan bir implant çeşididir.

Diş İmplant Fiyatları

İstanbul Diş İmplant fiyatları, hastanın diş durumu, tedavi süresi, implant diş tekniği ve çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir. Ayrıca net bir fiyat bilgisi almak için diş hekiminden randevu alarak ilk kontrolden geçmeniz gerekmektedir.

İstanbul İmplant Tedavisinde Arfa Dent Kliniği

Arfa Dent Diş Kliniği, ağız ve diş sağlığında doğru teşhis, planlama ve tedavinin önemine değer vererek süreci yönetmektedir. Aynı zamanda İstanbul diş implantı tedavi hizmeti veren Arfa Dent kliniğinin bünyesinde bulunan uzman doktor kadrosu ve deneyimli personeli, her hastası ile  aynı özveriyle ilgilenmekte ve size özel implant tedavi planlamalarını gerçekleştirmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Etmeyi Unutmayın!