Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği)

Pedodonti, doğum anından ergenlik döneminin sonuna kadar geçen dönemde ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunları inceleyen ve çözüm getiren bilim dalıdır. Çocuk diş hekimliği, çocukların hem süt dişlerinin hem de kalıcı(ana diş) dişlerini sağlıklı yapısının korunmasını hedeflemektedir.

Pedodonti Nedir? Hangi Yaş Grubunu Tedavi Eder?

Pedodonti (Çocuk Diş hekimliği), 0-18 yaş grubu çocukların süt ve daimi
dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir anabilim dalıdır. Pedodonti (çocuk diş hekimliği), çocukların süt dişlerinin çıkmasıyla beraber kalıcı dişlerin çıkacağı süreye kadar süt dişleri ve kalıcı dişlerde oluşan çürüklerin tedavi edilmesi, erken diş çekimi sonucunda oluşacak dişsiz alanların sabit ve hareketli yer tutucular ile korunması, kalıtsal diş eksikliği olan protezlerin kullanımı gibi farklı uygulamalardan oluşur.

Çocuk diş tedavisi 5-6 aylıkken çıkan süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde sürmesini ve süt dişlerinin yerine geçecek daimi dişlerin sağlıklı bir şekilde çıkmasını amaçlamaktadır.

Çocuklarda Süt Dişlerinin Önemi Nedir?

Çocukların doğumundan sonra 6. Ayında çıkmaya başlayan süt dişleri, 2.5 yaşlarında tamamlanır. Bebeklik döneminin genel olarak ilk altı ayı süt dişleri, daimi dişler ağızdaki yerini alıncaya dek bulunmaktadır. Bu açıdan süt dişleri hem gelişim döneminde ve daimi dişlere şekil vermeleri nedeniyle önemlidir. Süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağızda tutulması
sayesinde daimi dişler de doğru bir şekilde konumlanır ve estetik bir diş
dizilimi sağlanır. Ama süt dişlerinin erken kaybedilmesi durumunda diğer
dişler eksilen dişin meydana getirdiği boşluğa doğru kayar ve sonuç
olarak diş dizilimi bozulur. Arkadan gelecek olan daimi dişler de bu
şartlarda doğru bir şekilde konumlanamaz ve dişlerin genel estetik
dizilimi kaybedilir. Ayrıca kişide beslenme bozukluğu meydana gelir. Bu da çocuğun gelişmesini etkiler.

Çocuklarda çürük oluşma sıklığı ve nedenleri nelerdir?

Çocuklarda çürük diş oluşma sıklığı yaklaşık olarak %80-90 arasında
olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebepleri arasında yanlış beslenme
alışkanlıkları ve ağız hijyenine dikkat edilmemesi gibi etkenler bulunur. Ayrıca çürüklerin erken dönemde gelişmesi halinde gece sütü verilmesi,
bebeklere verilen yalancı emziğin bal, reçel gibi tatlı besin maddelerine
batırılarak verilmesi gibi etkenlerde çürük dişlerin oluşmasına sebebiyet
verir.

Sedasyon ve Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi

Diş hekimi korkusu olan, yaygın diş çürüğü bulunan ve tedaviyi tolere edemeyecek küçük çocuklarda, zihinsel veya bedensel engeli bulunan yetişkin bireylerde, aşırı öğürme refleksi bulunan hastaların tedavileri Sedasyon ve Genel anestezi altında hastane ortamında yada uygun klinik ortamında uzman hekimler ile diş tedavileri yapılabilmektedir.

Kliniğimizde genel anestezi anlaşmalı hastanede gerçekleştirilmektedir. Bu tarz yöntemler hakkındaki bilgiyi hekimlerimizden alabilirsiniz.

Pedodonti (Çocuk Diş Hekimliği) Fiyatları

İstanbul pedodonti (Çocuk diş hekimliği) fiyatları, çocuğun  diş durumu, işlem
diş sayısına ve tedavi süresine göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle net bir fiyat bilgisi almak için diş hekimimizden randevu alarak ilk kontrolden geçmeniz gerekmektedir.

İstanbul Pedodonti Tedavisinde Arfa Dent Kliniği

İstanbul Arfa Dent Terlemez Kliniği, ağız ve diş sağlığında doğru teşhis, planlama ve
tedavinin önemine değer vererek süreci yönetmektedir. İstanbul çocuk diş hekimliği hizmeti veren Arfa Dent kliniğinin bünyesinde bulunan uzman
doktor kadrosu ve deneyimli personeli, her hastası ile aynı özveriyle ilgilenmekte
ve çocuklara özel pedodonti tedavi planlamalarını gerçekleştirmektedir.