Porselen zirkonyum diş kaplaması, metale karşı alerjisi olan kişileri için uygulanan diş tedavisi yöntemidir. Porselen zirkonyum dişlerin kaplanması için beyaz renkli ancak zirkonyumdan yapılmış dişler kullanılır ve bu dişler sıcağa klasik porselen kaplamalardan daha dayanıklı olduğu için daha fazla tercih edilir. Ayrıca, dişler ışık geçirebilme özelliğine de sahip olduğu için yapıldığı dişte daha doğal görünürler. 

 

Porselen Ve Zirkonyum Arasındaki Farklar Nelerdir?

Zirkonyum ile porselen kaplama arasındaki farkları, genel olarak şöyle sıralanmıştır: 

  • Porselen diş kaplamaları diş etlerine değil dişlerin üzerine oturtulur. Bu nedenle bazı hastalarda orijinal dişler arası ile kaplama arasında boşluk kalmasına neden olabilir. Uzun vadede ağız kokusu ve diş çürümelerine neden olabilir. Ancak zirkoyum kaplama işlemi, hem hastaların dişlerine hem de diş etlerine herhangi bir şekilde zarar vermez. Uyum sağlama hızı porselen kaplamadan daha hızlıdır ve zirkonyum kaplamalar porselen kaplamalara göre daha doğal görünür. 
  • Zirkonyum kaplama işlemi esnasında hastaların kendi dişleri üzerinde olabilecek tahribat minimumdur. Ancak porselen kaplamanın ağıza ve diş yapısına oturabilmesi için dişlere bazı törpüleme ve kesme işlemleri yapılmak zorundadır. Bu durum dolayısıyla da kişiler, porselen kaplamaları çıktıktan sonra kendi dişlerini kullanamaz halde olabilirler. 
  • Porselen kaplama olarak yapılan dişler, görünüş olarak daha yapaydır. Özellikle ışık geçirmeme özelliği, porselen kaplama dişleri olan kişilerin daha mat dişlere sahip olmalarına neden olur. Zirkonyum ise daha ince ve şeffaftır. Bu nedenle de doğal görünür. 
  • Porselen zirkonyum kaplama, porselene göre hastaların kendi dişlerinin yıllar geçmesine rağmen daha sağlam kalmasını sağlar. 

 

Zirkonyum Kaplama Hangi Dişlere Yapılır?

Zirkonyum kaplanma yapılabilecek dişler, diş hekimleri tarafından şöyle sıralanmıştır: 

  • Renk düzeyinde kalıcı bozulmalar yaşanmış dişler 
  • Diş yapısının yamuk olması 
  • Estetik olarak düzgün bir yapıda olmayan diş dolguları 
  • Ayrık diş tedavileri 
  • Yapısı bozulmuş azı dişleri 

 

Zirkonyum Diş Kaplaması Sağlıklı Mıdır?

Zirkonyum kaplama, insan sağlığı için tehlikeli bir durum içermez. Doğal diş yapısında en uygun madde olarak kabul edilmesinden dolayı biyolojik ya da fiziksel olarak herhangi bir problem yaratmaz. Özellikle de porselen ya da benzeri maddelere alerjisi olan hastaların zirkonyum kaplamayı tercih etmesi kendileri için daha sağlıklıdır. 

 

Zirkonyum Diş Kaplaması Nasıl Yapılır?

Zirkonyumla kaplanacak dişler için, öncelikle kişilerin ağız ve diş ölçülerinin alınması gereklidir. Ağzın yapısı, dişlerin yerleşimi, dişlerin sıralanması ve dişlerin tek tek ölçüsüne dikkat edilir ve alınan bu ölçülerin tümüne göre laboratuarlarda diş kaplamaları üretilir. Üretilmiş kaplamalar, kişilerin dişlerinin üzerine yerleştirilir ve bu kaplama sonrasında kişiler yeni dişlerine kavuşabilir. Dişler ile zirkonyum kaplamaların birbirlerine uyulmamaları da klinik bir ortamda gerçekleştirilir ve tedavi süreci tamamlanır. 

 

Tek Dişe Zirkonyum Kaplama Yapılır Mı?

Sadece tek dişe zirkonyum kaplaması yapılır. Ancak bu durum, isteğe bağlı değil ancak çok zorunda kalınan durumlarda yapılabilir. Özellikle de kanal tedavisi uygulanan dişlerde yaşanan fiziki değişimler sonucunda, sonradan tedavi almış dişlerin diğer dişlere benzetilmesi için bu yöntem uygulaması yapılabilir. 

 

Zirkonyum Kaplanmış Diş Çürür Mü?

Zirkonyumla kaplanmış dişlerdeki çürümeler, çok nadirdir. Eğer porselen zirkonyum ile kaplanmış dişlere gerekli temizlik özeni gösterilmezse, alttaki dişler çürüyebilir. Bu durum sonucunda ağrı ve ağız kokusu sorunları yaşanır. Ancak zirkonyum ile kaplanmış dişlerde çürümeden daha yaygın olarak karşılaşılan bir sorun kromlarda olabilen çatlamalardır. Özellikle uzun yıllar boyunca özensiz kullanılan dişlerde bu sorunlar yaşanabilir.