Porselen lamina işlemi, ön dişlerinden memnun olmayan hastaların daha estetik bir gülüşe sahip olmak için yaptırdıkları bir estetik işlemidir. Porselen lamina, bir tedavi yöntemi değildir çünkü üzerine porselen lamina yapılacak dişler genellikle sağlamdır. Hastaların dişlerinin görünüşünden hoşlanmamaları sebebi ile uygulanır. Kişiler, kendi dişlerinin üzerine yeni yapılmış ve düzgünce taklit edilmiş yeni dişler taktırırlar. 

 

Porselen Lamina İşlemi Nasıl Uygulanır?

Porselen lamina yapılması, öncelikle dişlerin ölçüsünün alınması ile başlatılır. Kişilerin ağız yapılarına göre alınan ölçüler ile kişilere uygun dişler yapılır. Dişler kişilerin ağızlarına yerleştirilmeden önce 3D tasarım ile kişilerin gülüşlerine yerleştirilir ve nasıl durduğuna bakılır. Daha sonra, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmaması durumlarında dişler hastaların ön dişleri üzerine yapıştırılır. 

 

Porselen Lamina İşleminin Zararları Nelerdir?

Porselen laminanın dezavantajları, genel olarak şöyle sıralanmıştır: 

  • Geri dönüşümlü bir işlem değildir. Yapıldıktan sonra dişlerden çıkarılması mümkün olmadığı için işlem gerçekleştirilmeden önce kontroller doğru bir biçimde sağlanmalıdır. Ayrıca, dişlerde oluşabilecek bir kırık ya da çatlaktan sonra yeniden yapılabilmesi mümkün değildir. 
  • Porselen laminede dişler inceltileceği için hasassiyet artar. 
  • Porselen lamine işlemi uygulaması için diş eti problemleri, çürük ve diş taşı gibi rahatsıkların tümü tedavi edilmelidir.İşlem sonrası da ağızda yeni oluşabilecek çürüklere de dikkat edilmelidir. 
  • Ön dişleri çürümüş veya kırılmış olan kişiler porselen lamine işlemini gerçekleştiremezler. Yani kaplanacak dişlerin sağlıklı ve sağlam olması zorunludur. 
  • Dişlerini sıkan ve gıcırdatan kimselere porselen lamine işlemi uygulanmaz. Bu durumun devam etmesi, yeni yapılan dişlerin de hasar görmesine neden olabilir. 
  • Porselen lamine işlemi, diğer kaplama işlemlerine göre daha pahalı ücretlerde sunulur. 
  • Porselen lamine tedavisi uygulanan bireylerin yeniden diş beyazlatma işlemi yaptırabilmeleri mümkün değildir. 

 

Kompozit Lamina Ve Porselen Lamina Farkları Nelerdir?

Porselen ve kompozit laminelerin farkları, en belirgin olarak 2 tanedir: 

  • Porselen lamina kaplamalar, kompozit yapılmış laminalara göre daha zor leke tutarlar. Bu nedenle de daha fazla tercih edilirler. 
  • Kompozit lamina kaplamaları kırıldığı veya bir şekilde hasar gördüğü zaman kolayca tamir edilebilir. Ancak porselen laminaların tedavisi mümkün değildir ve hassas yapıda olmaları sebebi ile darbeye karşı daha dikkatli korunmalılardır. 

 

Porselen Lamina Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

Porselen laminanın işlem süresi, 7 ila 10 gün arasındadır. Bu süre zarfına hem dişlerin ölçülerinin alınması, protez dişlerin yapılması ve takılması da dahildir. 

 

Porselen Lamine Diş Kaplaması Kaç Yıl Kullanılır?

Porselen lamine kullanımı, ortalama olarak 10 yıldır. 10 yıl boyunca herhangi bir işlem yapılmadan sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Ancak 10 yıldan sonra dişin yaptırıldığı yere gidilerek kontrol ettirilmesi gereklidir. Birçok diş doktoru ise porselen laminelerin 5 ile 15 yıl aralığında kullanılabileceğini belirtmiştir. Dişlere dikkat edilir ve özenle korunulursa bu sürenin uzatılabilmesi de mümkündür. 

 

Porselen Lamine Hangi Dişlere Uygulanır?

Porselen laminen uygulanacağı dişler, sorunlu olarak görülen, estetik yapısı göze hoş görünmeyen her diştir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için herhangi bir sağlık durumunun bozulmuş olması gerekli değildir. Bu nedenle de işlem bir tedavi olarak görülmez. 

 

Porselen Lamina Kalıcı Mıdır?

Porselen lamina dişler, ömürlük olarak kullanılacağı için kalıcıdır. İstendiği zaman çıkartılıp yeniden takılamaz. Hasar aldığı ya da kırıldığı zaman porselen lamina dişler yeniden yapılmaya uygun değildir. Kişilerin kendi dişleri üzerine yapıştırıldığı için de olası bir hasar alması, kişilerin kendi dişlerinin de doğrudan bozulmasına neden olur.