Ortodonti işlemi, doğuştan bozuk ve sonradan farklı etkilerle bozulmuş olan diş düzenini düzeltmek amacı ile uygulanan tedavi yöntemidir. Ortodonti, hem bozulmuş diş düzenini düzeltmek hem de dişlerin bozulmasını önlemek amacı ile uygulanır. Dişlerden kaynaklanacak çene yapısının bozulmasını önlemek için de uygulanabilir. Yani, ortodonti işlemi sadece diş düzeni ve çene yapısı bozulmuş kimseler için gerekli değildir. Özellikle de ergenlik çağına henüz girmemiş çocukların yapılarının bozulmaması için de tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. 

 

Ortodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ortodonti tedavisinin uygulanması, şu şekilde ilerler: 

 • Öncelikle hem alt hem de üst damaktaki tüm dişlere birer braket yerleştirilir. 
 • Yerleştirilen braketlerin içinden tüm dişleri aynı hizaya getirmesini sağlayacak bir tel geçirilir. 
 • Bantlar ya da tüpler kullanılarak braketler, tele sabitlenir. 
 • Dişlerin tümü düzgünce sabitlendikten sonra teller arasında sabit kalabilmesi için hastalara lastikler verilir. Lastikler, alt damak ile üst damak arasında kalacak şekilde dişlerin üzerindeki braketlere takılarak kullanılır. 

Ortodontik tedavi uygulanmasından ve tedavi sürecinin tamamlanmasından, yani tellerin çıkmasından hemen sonra pekiştireç tedavisi başlatılır. Bu tedavi de kişilerin düzelmiş diş yapısının bozulmaya uğramaması için yapılır. Pekiştireç tedavisi için hastaların diş yapısına ve yaşlarına uygun damaklıklar verilir. Damaklıklar şeffaf veya akrilik olabilir. Şeffaf damaklıklar daha çok diş gelişimini tamamlamış yetişkin bireylere, akrilik damaklıklar ise çocuklara verilir. 

 

Ortodonti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Ortodonti tedavisinin uygulama süresi, diş teli kullanan kişilerin düzelme hızlarına göre değişiklik gösterir. Ancak ortodonti tedavisi, diş teli kullanan kişiler için en az 2 yıl boyunca devam eder. Çocuklar için bu süre bazen 18 ay olabilir. Tedaviyi gören kişiye göre bu süre bazen 2 yılı da geçebilir. 

 

Ortodonti Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Ortodontinin uygulanacağı yaş grubu, fark teşkil etmez. İstenen yaş grubunda bu tedavi uygulanabilir. Diş gelişimi 18 yaşını tamamlamış kimselerin ortodonti tedavilerini tamamlamalarından sonra aksi bir durum olmadıkça takip gerekli değildir. Ancak özellikle 9  ve 12 yaş aralığında olan çocukların tedavi süreçlerinin bitiminden sonra 14 yaşlarına kadar diş ve çene yapılarında biz bozulma olmaması adına takip edilmesi gereklidir. 

 

Ortodonti Tedavisi Yapılmazsa Ne Olur?

Ortodonti uygulamasının ertelenmesi, başlıca şu hastalıkların yaşanmasına sebep olur: 

 • Alt ve üst çene dengesizlikleri 
 • Çiğneme problemleri 
 • Sindirim sistemi sorunları 
 • Konuşmakta zorlanma 
 • Diş sağlığında bozulmalar 

 

Diş Teli Çıktıktan Sonra Plak Ne Kadar Süre Kullanılır?

Ortodonti tedavisi sonrasında plak kullanım süresi, hastalara göre değişiklik gösterir. Ancak genel olarak tedavi süresi boyunca herhangi bir sorunla karşılaşmamış olan hastalar için bu süre 3 ile 5 ay arasıdır. İlgili doktorun plak kullanımını gerekli görmesi durumlarında ise daha uzun bir süre boyunca plak kullanımı gereklidir. Plağın günde kaç saat ve haftada kaç gün takılması gerektiği doktor tarafından belirlenir. 

Diş Teli Kullanırken Ne Yenmemelidir?

Ortodonti tedavisi görülürken tüketilmemesi gereken yiyecekler, genel olarak şöyle sıralanmıştır: 

 • Fındık, fıstık, leblebi gibi sert kuruyemişler 
 • Sert yiyecekler (Özellikle simit, tost ve gevrek ekmek gibi besinlerin çiğnenerek tüketilmesi, diş tellerine ve braketlere zarar verir.) 
 • Patlamış mısır 
 • Lokum ve sakız gibi yapışkan yiyecekler 
 • Çikolata 
 • Asitli içecekler 

Elma ve armut gibi sert meyvelerin ısırılarak yenmesi de ortodonti tedavisini olumsuz etkileyen durumlardan biridir. Yenmek isteyen bu sert meyve ya da diğer besinler, mümkün olduğunca bölünerek ya da yumuşatılarak tüketilmelidir.