Gülüş tasarımı işlemi, çene yapısı dolayısıyla dişlerin düzgün bir biçimde yerleşmemesi durumundan memnun olmayan kişilerin daha güzel bir gülüşe sahip olabilmek için uygulamak istedikleri tedavi yöntemidir. Gülüş estetiği, günümüzde gülüşünden ve güldüğü zaman dişlerinin görünümünden memnun olmayan birçok insan tarafından tercih edilir. Herkes için farklı yöntemler uygulanarak görülen bu tedavi, nerede ve ne şekilde yapılırsa yapılsın olumlu sonuç alınan ve hastaları memnun eden bir tedavi türüdür. 

 

Gülüş Estetiği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gülüş estetiğinin süresi, işlemin gerçekleştirileceği yere göre değişir ancak ortalama olarak 5 gündür. Gülüş estetiği işlemi yapılırken her hastanın durumuna ve ağızlarının yapılarına göre değişiklik gösterir. Bazı doktorlar daha detaycı olduğundan dolayı bu süre uzayabilir. 

 

Gülüş Tasarımı Yaparken Hangi Durumlar Dikkate Alınır?

Gülüş estetiği tasarımı yapılırken kişinin yüz hatları, çene yapısı, ağız büyüklüğü ve ağzının diş yapısı dikkate alınır. Gülüş her kişi için ayrı ve özel anlamlar taşır. Bu nedenle de herkes için belirlenmiş bir model gülüşün uygulanması uygun değildir. Hastalara uygulanacak olan gülüş estetiği, hastalar ile beraber karar verilir. Bazı hastalarda burun ve göz yapılarının büyüklüğü ya da küçüklüğü de etkilidir ve gülüşü daha estetik hale getirmek için başta estetik uygulamaları da yapılabilir. 

 

Gülüş Tasarımı İle Hangi Bölüm İlgilenir?

Gülüş estetiği ile ilgilenen uzmanlık alanı, öncelikli olarak restoratiftir. Restoratif uzmanlık alanı, öncelikle kişilerin nasıl bir gülüşe sahip olmaları gerektiğini belirler. Ardından, gülüş estetiği için birçok diş ve güzellik uzmanının ortak görüşü ile hareket edilir. Yani bir kişinin gülüşünü güzelleştirebilmek için alanında uzman birçok kişi ortak olarak çalışır. 

 

Gülüş Estetiği Kapsamında Hangi İşlemler Uygulanır?

Gülüş estetiği tasarımının yapılması, tüm işlem yerlerinde şu uygulamaların yapılması ile gerçekleştirilir: 

 • Çürük diş, diş eti hastalığı ya da enfeksiyonu gibi sorunların giderilmesi
 • Ön dişlerin aynı yükseklikte ve genişlikte olması
 • Diş-diş eti oranının ideal seviyeye çekilmesi
 • Dişlerin güçlendirilmesi 
 • Diş beyazlatma
 • Dişlerdeki yanlış hizalanmaların giderilmesi (Eğer kişilerın ön dişlerine kaplama yapılmayacaksa diş teli tedavisi uygulanır) 
 • Gülüşün dudak kıvrımlarına uyumlu hale getirilmesi
 • Yüzün daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşturulması (İhtiyaç duyulan durumlarda güzellik ve estetik uzmanları ile birlikte hareket edilir) 

 

Gülüş Estetiği Nasıl Yapılır?

Gülüş tasarımının uygulama adımları, güncel olarak şöyle sıralanmıştır: 

 • Gülüş estetiği yaptırmak isteyen kişilerin öncelikle gülümserken bir fotoğrafları çekilir. 
 • Daha sonra bu fotoğraftaki her unsur, dişler, gülüş, bakış, yüz hatları gibi detaylı bir şekilde incelenir ve kişilerin kendilerini kusurlu gördükleri, daha güzel görünmek için nasıl görünmeleri gerektiği tespit edilir.
 • Hastanın da fikir ve görüşlerinin alınmasından sonra tasarım süreci başlar. Tasarım süreci ile ilgili klinik ilgilenir. Özellikle hastanın taleplerinin değerlendirilmesinden sonra tasarım tamamlanır. 
 • Hem hasta hem de doktorlar için hazır olan bu tasarımın uygulaması yapılmaya başlanır. İlgili tüm adımların tamamlanmasından sonra kişiler, arzuladıkları gülüşe sahip olabilirler. 

 

Dişler Gülüşü Değiştirir Mi?

Diş diziliminin gülüşe etkisi büyüktür. Bu nedenle de gülüş estetiği yaptırmak isteyen kimselerin önce diş yapılarına bakılır. Eğer kişilerin diş yapıları, çene ve yüz yapıları için uygun değilse gülüşün düzeltilebilmesi ve daha estetik bir hale getirilebilmesi için işleme dişlerden başlanır. Kişilerin talebinde bulundukları gülüş estetiğinin yapılabilmesi için dişler düzeltildikten sonra yüzün diğer hatlarına geçilir ve dişlerden sonra bu ayrıntılar düzeltilir.