Estetik dolgu işlemi, dişlerinden bazıları yamuk veya hasarlı olan kişilere daha doğal görünümlü bir gülüş elde etmeleri amacıyla uygulanan işlemdir. Estetik dolgu yapılırken kozmopit adı verilen bir malzeme kullanılır ve bu malzeme, hastaların diğer dişleri ile yeni yapılacak olan dişlerinin aynı ton ve boyutta görünmesini sağlar. Kimyasal bir malzeme olmansa karşın diğer dişlere uyum sağlayan bu maddenin kullanılması, gülüşü güzelliştirmek ve gülüşün doğallığını kaybetmemek amacı ile kullanılır. 

 

Estetik Dolgu Ne Kadar Dayanır?

Estetik dolgunun dayanma süresi, işlemin yapıldığı kliniğe ve dişlerin yapısına göre değişiklik gösterebilir. Ancak 3 ila 10 yıl arasında dayanıklık gösterdiği birçok hekim tarafından belirtilmiştir. Yapılan estetik dolgu sonrasında ağız ve diş bakımına ne kadar özen gösterilirse kullanım süresi de o kadar artar. 

Estetik Dolgu Neden Yapılır?

Estetik dolgunun yapım amacı, zamanla ya da bir nedenden dolayı dişte oluşan aşınma ya da kırılmaların gülüşü olumsuz etkilerinden kurtulmaktır. Bu işlem uygulamasından sonra hastalar, daha estetik bir gülüşe sahip olabilirler. 

Hangi Dişlere Estetik Dolgu Uygulanır?

Estetik dolgunun uygulanabilirliği, kişilerin ağızlarında olan tüm dişlerdir. Ön, arka, üst damak ve alt damakta yer alan tüm dişler için estetik dolgu işlemi kolayca uygulanabilir. Estetik dolgu dişlerin daha parlak görünmesini sağladığı için özellikle kanal tedavi işlemi uygulanan arka dişlerde oluşmuş kötü görüntülerin de gizlenmesi hastaları memnun eder. 

Estetik Dolgu Dişlerden Düşer Mi?

Yapılmış estetik dolgunun düşmesi, eğer yapılan işlem doğru ve hasarsız biçimde uygulanmışsa yaşanmaz. Diğer yapıla dolgulardan farkı estetik gülüşü ve güzelliği sağlamak olduğu ve yapı olarak zamanla dişe tamamen oturduğu için iyi malzeme kullanılarak yapılmış estetik dolgular düşmez. Ancak kalitesi kötü olan malzemelerin kullanılması ve hasta tarafından yapılmış estetik dolguya özenli bakılmaması sonucunda nadiren düşme de gerçekleşir. 

Diş Aralarına Estetik Dolgu Yapılır Mı?

Ayrık dişlere estetik dolgu uygulama işlemi gerçekleşebilir. Ancak dişlerin arasında olan ayrılma mesafesi, dolgunun yapılma durumunu etkiler. Eğer ön dişlerin aralığı çok fazla ise veya ağızda fazlaca aralığı olan diş varsa estetik dolgu işlemi yerine diş teli tedavisi uygulanır. 

Dolgu Yeniden Yapılabilir Mi?

Yapılmış dolgunun yeniden yapılması işlemi, dolgunun düşmesi veya aşınması durumlarında yeniden yapılabilir. Özellikle de 10 yıl boyunca kullanılmış ve yerine iyice yerleştiği için konuşma ve çiğneme sıkıntılarının ortaya çıkması, dolgunun yenilenmesini veya değiştirilmesini zorunlu kılar. Bunların yanında kırılan, bir parçası kopan dolguların tümü de yeniden yapılabilir. Düşen ya da dişin kendisine zarar vererek kırılan veya kopan estetik dolguların yeniden yapılması da mümkündür. 


Ön Dişe Yapılan Kompozit Dolgular Ne Kadar Dayanır?

Ön diş dolgularının ömrü, 7 ile 10 yıldır. Ön dişlere yapılmış tüm estetik dolguların daha fazla dayanabilmesi için hastaların dolgularını dikkatli kullanmaları, ön dişleri ile çok sert besinler tüketmemeleri gereklidir. Özellikle de estetik dolgusunun yapılmasından sonraki ilk bir hafta içinde kişilerin aşırı soğuk ve sıcak besin ve içeceklerden uzak durmaları, yumuşak olmayan besinleri de ısırarak tüketmeleri dolgunun dayanıklı oluşunu azalttığı için ömrü de kısalır. 


Estetik Dolgu Zamanla Sararır Mı?

Estetik dolgunun sararması, ancak dolgunun dişe uyum sağlamadığı durumlarda gerçekleşir. Ön dişlere yapılan estetik dolgu işlemi sonrasında dolguda bir renk değişimi ya da sararma olduysa, mutlaka dolguyu yapan hekim ile iletişim kurulması gereklidir. Dolgunun o durumda daha fazla ağızda kalması diş kaybı gibi büyük sorunlara neden olabilir.