Kanal tedavisi ağız sağlığını korumak için kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Kliniğimizde uzman ve deneyimli hekimler tarafından gerçekleştirilen bir operasyondur. Dişlerin ölü duruma gelmesi ve mütemadiyen ağrımaya ve hayat kalitesini düşürmeye başladığı noktada kanal tedavisi başlatılır. Çürüyen dişler, tüm dişlerin ve çene yapısının sağlığını tehdit eder. Ayrıca göz, omurilik ve beyin bölgesinde de çürük diş temelli ağrı ve problemler meydana gelebilir. Endodonti (kanal tedavisi) kliniğimizde steril ve güvenli alanlarda gerçekleştirilir. 

Endodonti Tedavisi Ne İşe Yarar?

Kanal tedavisinin nedeni dişin çürümesi ve diğer dişlere ve çene yapısına zarar vermesi gibi nedenlerden dolayı gerçekleşir. Dişin yüksek düzeyde ve sürekli ağrıması kanal tedavisinin temelini oluşturur. Kanal tedavisi kişinin ağrılarını gidermek ve diş sistemini onarmak için yapılır. Uzmanlarımız tarafından yapılan kanal tedavisi sonrasında da ağız bakımına özen göstermek gerekir. 

Endodonti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endodontinin yapılışı için öncelikle ön muayene gerekir. Ön muayene ile dişin durumu, çene yapısı ve diğer detaylara ilişkin bilgi toplanır. Bu bilgiler ışığında ise kanal tedavisi başlatılır. Seans sayısı ve süresi kanal tedavisi yapılacak olan dişe ve kişiye göre değişebilir. Endodonti (kanal tedavisi) yapılırken kişiye lokal anestezi uygulanır ve işlem esnasında herhangi bir ağrı, acı ve kanama hissedilmez. Dişte enfeksiyon var ise öncelikle enfeksiyonun iyileştirilmesi gerekir. Enfeksiyon iyileştirildikten sonra pulpanın temizlenmesi ve çürük ise alınması gerekir. Alan dezenfekte edildikten sonra ise endodonti tedavisi başlatılır ve kanallar dişe takılmaya başlar.

Endodonti Neden Gerekir?

Endodonti gereken durumlar arasında ağız ve diş sağlığının kaybı ve dişin çürümesi yer alır. Endodonti gereken durumlar uzmanlarımız tarafından şu şekilde özetlenmektedir: 

  • Dişin sebepsiz ağrımaya başlaması 
  • İlaç kullanımı ile geçmeyen diş ağrısı,
  • Geceleri görülen diş ağrısı
  • Soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet 
  • Soğuk ve sıcağa maruz kalınca ağrı oluşması 
  • Diş ağrısının uzun sürmesi
  • İltihap oluşumu 
  • Lenf bezlerinin şişmesi
  • Enfeksiyon 
  • Dişte olağandışı farklılıkların yaşanması (aniden çürüme, kırılma, renk değişimi, fistül ve benzeri değişimler) 

Endodonti gerektiren sebepleri oluşturur. 

Endodonti (Kanal Tedavisi) Sonrası Nasıl Beslenilir?

Endodonti sonrası beslenme özen gösterilmesi gereken bir konudur ve işlem sonrasında bazı kurallara uymak gerekir. Endodonti sonrası beslenme konusunda yumuşak gıdaların tüketilmesi, çok soğuk ve sıcak içecek ve gıdalardan uzak durulması başlıca kurallardır. Sert gıdalar ile beslenilmemesi ve mümkün ise ilk 3 gün püre ve sıvı ağırlıklı beslenilmesi tavsiye edilir. İlk 3 günün ardından yavaş yavaş normal beslenme düzenine geçiş yapılabilir. Her beslenmenin ardından diş bakımına ağırlık verilmeli ve yumuşak fırçalar ile diş fırçalanmalıdır. Diş ipi kullanımında da hassas davranılması gerekir. 

Endodonti (Kanal Tedavisi) Süresi Nedir?

Kanal tedavisi işlem süresi uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilen ön muayeneye göre belirlenir. Genellikle 1 seans içerisinde endodonti işlemi tamamlanır. Kanal tedavisi için öncelikle ilaç tedavisi uygulanması gerekiyor ise bu durumda 1 ila 10 gün arasında ilaç tedavisi başlatılır. İlaç tedavisi sonlandıktan sonra ise 1 ve en fazla 2 seans içerisinde kanal tedavisi tamamlanır. Seanslar ortalama 45 dakika sürer ve uzmanlarımız tarafından steril alanlarda gerçekleştirilir. 

Endodonti (Kanal Tedavisi) Fiyatları 2022

Endodonti fiyatı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bunun nedeni ise fiyat belirlemede farklı unsurların da göz önüne alınmasıdır. Kanal tedavisi, muayene ve yapılan diğer işlemler dikkate alınarak fiyat belirlenir. Endodonti (kanal tedavisi) fiyatı için ön muayene yapılması ve ardından fiyat alınması gerekir. Uzmanlarımız tarafından yapılan her işlem güvenilirdir.