Diş beyazlatma işlemi, farklı sebepler dolayısıyla dişlerin minelerinde olan aşınma ve sararmaların yok edilmesi için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Diş beyazlatma tedavisi, diş yüzeyi üzerinde oluşan esas rengi kapatan organik veya organik olmayan maddelerin temizlenmesi şeklinde uygulanır. Bu işlemden sonra sararan veya çeşitli şekillerde lekelenen dişler eski haline getirilir. 

 

Kalıcı Diş Beyazlatma Nedir? 

Kalıcı olarak diş beyazlatılması, kendi beyaz rengini kaybetmiş dişler için uygulanan bir yöntemdir. İşlemin kalıcı olabilmesi için farklı yöntemler kullanılabilir. Ancak bu yöntem, yalnızca diş minesinin hasar görmesi sebebi ile dişlerine geçici beyazlatma işlemi uygulanamayacak kişilere uygulanır. 

 

Hangi Durumlarda Diş Beyazlatma İşlemi Uygulanmaz? 

Diş beyazlatmasının uygulanmaması gereken kişiler, şöyle sıralanmıştır: 

 • Aşırı hassasiyet sorunu olan kimseler
 • Hamileler 
 • Diş etleri çekilmiş kişiler (diş etlerinin çekilme sebebi eğer hasassiyet ve çeşitli diş eti rahatsızlıkları dışında ise doktor kontrolünden sonra işleme karar verilir.) 
 • Beyazlatıcı jele alerjisi olan kişiler 

Bunların dışında kalan çeşitli hastalıklar dolayısıyla da diş beyazlatma işlemi uygulaması yapılmayabilir. Bu durumların tümünün tespiti içinse doktor kontrolünden geçilmesi zorunludur. 

 

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır? 

Diş beyazlatılması, öncelikle kişilerin dişlerine yeterli miktarda beyazlatma jelinin sürülmesi ile başlatılır. Daha sonra ise bu jelin üstüne UV ışınları uygulanır. Lazer ile beyazlatma jeli aktifleştirilir ve bu jel, kişilerin dişlerinde ortalama 1 saat kadar kalır. Gerekli sürenin dolmasından ve jelin dişlerden temizlenmesinden sonra diş beyazlatma işlemi tamamlanmış olur. 

 

Diş Beyazlatmadan Sonra Dişlerin Rengi Ne Kadar Fark Eder? 

Diş beyazlatılması işlemi, işleme başlamadan önceki diş renginden 2 ile 3 ton arasına kadar açılma olmasını sağlar. Eğer hastaların dişlerinde aşırı bir sararma yoksa, tek seans beyazlatma işleminden sonra dişler kendi renk tonuna geri dönebilir. 

 

Diş Beyazlatmadan Sonra Ne Yenmez? 

Diş beyazlatmadan sonra tüketilmeyecek besinler, şöyle sıralanmıştır: 

 • Çay ve kahve gibi kafeinli içecekler 
 • Sigara 
 • Aşırı soğuk ve sıcak yiyecek ve içecekler 
 • Kırmızı şarap gibi renkli alkoller 
 • Vişne, kiraz, çilek ve karpuz gibi kırmızı ve renk salan meyve ve sebzeler 
 • Karamel ve akışkan ancak dişe yapışabilecek diğer besinler 
 • Salça, domates gibi renk veren işlenmiş ya da doğal besinler 

 

Diş Beyazlatma Kaç Yılda Bir Yapılır? 

Diş beyazlatma tedavisinin uygulanması, 1 veya 2 yılda bir olmalıdır. Kişiler,dişlerini beyazlatmalarından sonra en erken 1.5 yıl sonra dişlerini yeniden beyazlatmalılardır. Düzenli ve sık olarak diş beyazlatma işleminin dişlere uygulanması, diş minelerine zarar verir ve diş minelerinin güçsüzleşmeleri, kişilerin hem diş hem de diş eti sağlıklarını olumsuz olarak etkiler. 

Diş Beyazlatma Sonucunda Ağrı Nasıl Geçir? 

Diş beyazlatılması sonrasında oluşabilecek ağrılar, hassasiyet önleyici jeller veya diş macunları ile hafifletilebilir. İşlem sonrasında kişilerde oluşabilecek olan ağrılar, en fazla 24 saat sürer. Bu sürenin sona ermesinden sonra eğer, jel ve macun uygulamasına rağmen diş ağrıları ve hassasiyetleri devam ediyorsa kişilerin mutlaka tedavi aldıkları kliniğe başvurmaları gereklidir. 

 

Diş Beyazlatmanın Yaş Sınırı Var Mı? 

Dişlerin beyazlatılabilmesi için, işlemi uygulatmak isteyen kişilerin en az 18 yaşında olmaları zorunludur. 18 yaşlarını doldurmuş ve herhangi bir hassasiyet sorunu olmayan kişiler diş beyazlatma tedavisi için uygundur. Ancak 18 yaşını doldurmuş olsa bile dişleri ile ilgili çeşitli sıkıntıları olan, özellikle de yoğun bir şekilde hassasiyet sorunu yaşayan kişiler 18 yaşında iken bu işleme uygun görülmeyebilirler.