Ağız, Diş ve Çene Hastalıkları 

Ağız, diş ve çene cerrahisi yetişkinlerde yaşanan ağız, çene ve diş temelli rahatsızlıkların tedavi edilmesi için ortaya çıkan tıbbi bir alandır. Bu alanda uzmanlaşan kişiler diş, çene ve ağza yönelik cerrahi işlemler yapılır. Cerrahi işlemler için genellikle lokal anestezi uygulansa da tedavi yapılacak alana göre tam anestezi yapılması da mümkündür. Ağız, diş ve çene tedavisinin içerisinde kanser, tümör, yarılma ve protez gibi işlemler de bulunur. Bu işlemlerin hepsi uzmanlarımız tarafından yapılır. Ağız, diş ve çene hastalıklarının tedavisi kliniğimizin ağız, diş ve çene cerrahisi için kullanılan bölümünde yapılır. 

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde Hangi İşlemler Yapılır? 

Ağız, diş ve çene cerrahisinde yapılan işlemler oldukça kapsamlıdır ve çene, diş ve ağız sağlığına yönelik önemli işlemler yapılır. Bu işlemlerin öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır ve ardından işleme başlanır. Ağız, diş ve çene cerrahisinde yapılan bazı işlemler şu şekildedir: 

 • Dental implant 
 • İmplant 
 • Diş kemiği tedavisi
 • Çene kemiği tedavisi
 • Gömüşü diş tedavisi
 • Diş çekme
 • Çene – diş cerrahi tedavileri
 • Apikal rezeksiyon 
 • Tükürük bezi tedavisi
 • Sinüs patoloji tedavisi
 • Estetik temelli işlemlerin düzeltilmesi
 • Fonksiyonel bozuklukların tedavisi ve düzeltilmesi
 • Kemik nekroz tedavisi

Yapılan temel işlemler arasında yer alır. Bunların yanı sıra dudak ve damakta oluşan yarık, kırılma ve zedelenmeler de ağız, diş ve çene cerrahisinde yapılan işlemler arasında bulunur. 

İmplant Nedir? 

İmplant, çene kemiklerinin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir ve implant ve dental implant olarak iki gruba ayrılır. Genellikle iki kelime de aynı amaca yönelik kullanılır. İmplant esnasında kullanılan ekipmanlar titanyumdan yapılır. Bu neden ile de oldukça uzun ömürlü bir kullanım alanı sağlarken dişlerin hastalanmasını ve rahatsızlanmasını da engeller. İmplantlar diş köklerine yerleştirilen vidalardır. Bu vidalar diş kökü olarak tasarlanır ve diş kökü yerine kullanılır. Sağlıksız ve çürük dişler çekildikten sonra implant uygulaması yapılır. İmplant tedavisine karar vermeden önce mutlaka hekimlerimiz tarafından ön muayene yapılması gerekir. Ağız, diş ve çene hastalıkları öncesinde çene filmi çekilmesi ve tanı koyulması da önemlidir. 

Diş Çekimi Nedir ve Neden Diş Çekilir? 

Diş çekimi özellikle çürük temelli olan dişlerin kökleri öldükten sonra yapılan bir işlemdir. Diş çekimi, dişin kemikten çekilmesi ile yapılan bir işlemdir. Kurtarılamayacak durumda olan dişlere tedavi uygulanamadığı takdirde diş çekilir. Diş çekimi yapıldıktan sonra alanın korunması önemlidir. Dişi çekilen kişilerin beslenmelerine özen göstermesi, gargara kullanması ve diş bakımlarına özen göstermesi önemlidir. Dişi çekilen kişilerin bir süre sert, sıcak ve soğuk gıda ve içeceklerden uzak durması gerekir. Daha yumuşak gıdalar ile beslenilmeli ve diş çekilen alanın temizliğine önem verilmelidir. 

Gömülü Diş Nasıl Çekilir?

Gömülü dişin çekilmesi her zaman zorunlu olmayan bir süreçtir. Eğer gömülü diş çekilmek zorunda kalınmış ise öncelikle enfeksiyon ve iltihap oluşumu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Enfeksiyon oluşumu yok ise uzmanlarımız aynı gün içerisinde gömülü dişleri çekebilir. Öncelikle enfeksiyon tedavisi gerekiyor ise bu durumda ilaç tedavisi yapılır ve ilaç tedavisinin ardından gömülü diş çekilir. 

Ortognatik Cerrahi Nedir? 

Ortognatik cerrahi ağız, diş ve çene hastalıkları ile ilgilenen bir bölümdür. Bu cerrahi süreci, ortodontistler ve çene cerrahları ile planlanır ve hastaya uygulanır. Çenede bozukluk olan kişiler için genellikle ortognatik tedavi önerilir. Ağız, diş ve çene hastalıkları arasında sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir ve genellikle 18 ila 20 yaş aralığındaki gençlere uygulanır.